YGM Sisteminde Gelinen Son Noktanın Değerlendirilmesi Hakkında dernekler Ortak Toplantısı

0
492

Yetkilendirilmiş Gümrük Müşavirliği Sisteminde gelinen son noktanın değerlendirilmesi ve izlenecek yol haritası konusunda Gümrük Müşavirleri Dernekleri olarak (Ankara, Bursa, İstanbul, İzmir, Mersin) İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneğinde ortak bir toplantı yapılmıştır.

Toplantıda özetle; YGM Sisteminin tebliği ile başlayan süreç ve sonrasında çıkarılan genelgeler ve en son olarak da Yönetmelik düzenlemelerine davalar açılmış ve bilindiği üzere yürütmeyi durdurma kararları alınmıştır. Bu doğrultuda yaptığımız görüşmelerde YGM sisteminin Danıştay’ın kararını esastan verinceye kadar aynen devam edeceği gerektiği konusunda görüş birliğine varılarak, Bakanlığımız tarafından YGM Sistemini etkileyecek düzenlemeler yapılacağı zaman izlenecek yol haritası belirlenmiştir.

Dernekler olarak öncelikle ülkemiz menfaatleri göz önünde bulundurularak YGM Sistemi ve Gümrük Müşavirliği mesleğinin geleceğini inşa açısından her zaman tüm kurumlarla uzlaşma noktasında hazır olduğumuzun bilinmesini, uzlaşma sağlanamadığı takdirde hukuki yollarla haklarımızı savunacağımız noktasında görüş birliğine varılmıştır. Siz değerli üyelerimizin bilgilerinize rica eder, işlerinizde başarılar dileriz.

Toplantı Tutanağı