Yurt dışında yaşayanların beklediği karar çıktı

0
395

Gurbetçinin yurtdışından getirdiği ‘Sarı Mercedeslerin’ Türkiye’de kalış süresi 6 aydan 24 aya çıkarıldı. Süre uzatımına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı bugün itibariyle yürürlüğe girdi.

Başbakan Davutoğlu, müjdeyi 7 Haziran seçimlerinden önce verse de mevzuat değişikliği 1 Kasım seçimlerinden önce uygulamaya girmiş oldu. 4458 Sayılı Gümrük Kanununun Uygulanmasına Dair Bakanlar Kurulu Kararında değişiklik yapılmasına ilişkin karar, bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre;  “Türkiye Gümrük Bölgesine getirilen kişisel kullanıma mahsus kara taşıtlarına, yirmi dört ay” geçici ithalat izni verilecek.

Böylece herhangi bir ülkede ikamet eden milyonlarca gurbetçi, Türkiye’ye getirdikleri arabaları, kendileri uçakla ya da bir başka taşıtla geri dönseler bile, 2 yıla kadar Türkiye’de tutabilecekler. Değişiklik öncesinde bu süre 6 ay idi. Gurbetçiler, 6 ayı geçen sürelerde her ay için iki katı ceza ödüyor ve 3 aydan sonra bu ceza katlanarak artıyordu.

1992 yılında Sarı Mercedes adlı bir Türk filmi de çekilmiş ve başrolünde İlyas Salman oynamıştı.

UYGULAMA NE ZAMAN BAŞLAYACAK?
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkilileri, sürenin 2 yıla çıkarılması uygulamasının, bugün, 13 Ekim 2015 tarihi itibariyle başlayacağını vurguladılar.

OTOMOTİV SEKTÖRÜ ZARAR GÖRÜR”
Yine bir seçim öncesi Bakan Faruk Çelik’in gurbetçilere müjde vermesine karşın 6 aylık sürenin değişmemesi üzerine, CHP Milletvekili dönemin Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi vermişti. Bakan Yazıcı, önergeye “Otomotiv sektörümüz zarar görür, böyle bir yenilik düşünmüyoruz” yanıtını vermişti.

Yurtdışında 54 ülkede yaşayan 2 milyon 895 bin seçmen, 1 Kasım seçimleri için 8 Ekim’den itibaren oy kullanmaya başladı.

ayalp@hurriyet.com.tr