TCDD’nin transit rejiminde taşıma yapabilmesine yönelik verilen izin

0
322

Demiryolu ile gerçekleştirilen taşımalarda sınır geçişlerinin hızlandırılması ve prosedürlerin azaltılması çalışmaları kapsamında; TCDD’ye, ortak ve ulusal transit rejimlerinde demiryolu ile basitleştirilmiş usulde taşıma yapma izni verilmiştir.

Demiryolu ile gerçekleştirilen taşımalarda sınır geçişlerinin hızlandırılması ve prosedürlerin azaltılması çerçevesinde yürütülen çalışmalar kapsamında; 26.04.2016 tarihi itibarıyla Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’na, Ortak Transit Sözleşmesi ve Gümrük Kanunu hükümleri doğrultusunda ortak ve ulusal transit rejimlerinde demiryolu ile basitleştirilmiş usulde taşıma yapma izni verilmiştir.

Basitleştirme iznine ilişkin sertifika Gümrükler Genel Müdürü Mustafa GÜMÜŞ tarafından TCDD Genel Müdürü İsa APAYDIN’a teslim edilmiştir.

Verilen izin kapsamında TCDD tarafından yapılan taşımalar için, uluslararası demiryolu taşımacılığında kullanılmakta olan “CIM” belgesi transit beyannamesi olarak kullanılabilecektir. Dolayısıyla, Ortak Transit Sözleşmesine taraf olan ülkelerden (AB ülkeleri, EFTA ülkeleri, Makedonya ve Sırbistan) Türkiye’ye ve Türkiye’den bu ülkelere yönelik demiryolu taşımalarında transit beyannamesi düzenlenmesi gerekliliği ortadan kalkmış bulunmaktadır. Böylece, sınır geçiş işlemleri sırasında gereken prosedürler anlamında büyük bir kolaylık sağlanmış olmasının yanında, TCDD Avrupa’ya gerçekleştireceği taşımaları teminatsız olarak gerçekleştirebilme hakkını elde etmiştir.

Söz konusu basitleştirme izni kapsamında AB’ye yönelik ilk pilot sevkiyat, 8 ve 9 Haziran 2016 tarihlerinde Bakanlığımız ve TCDD heyetlerinin katılımı ile Çerkezköy’den başarıyla gerçekleştirilmiştir.

Kaynak: http://www.gtb.gov.tr