Kullanıma açılan “Süre Hesaplama ve İzleme Programı” (SHIP) ile firmalarımız için dış ticaret süreçlerinde öngörülebilirlik artıyor.
Süre Hesaplama ve İzleme Programı (SHIP) ile birlikte dış ticaret işlemlerinde izlenebilirliği ve öngörülebilirliği tesis ediyoruz.

2017 yılı Kasım ayında devreye aldığımız Gümrük Eşya Takip ve Analitik Performans Programı (GET-APP) ile dış ticaret erbabımız başlattığı ithalat ve ihracat işlemlerinin hangi aşamada olduğunu anlık takip edebiliyor, gümrük işlemlerinde kullandıkları elektronik belgelere toplu halde erişebiliyor ve bu da iş yapma yeteneğine önemli bir katkı sunuyor.

Bu program ile birlikte geliştirilen SHIP uygulamasında ise, ülkemizdeki ihracat ve ithalat süreçlerine ilişkin eşya, ülke, gümrük idaresi bazında süre ölçümlerini gerçekleştiriyor ve süre ölçüm sonuçlarını istatistiki olarak analiz ederek dış ticaret erbabımıza devam eden işlemleri için tahmini bir bitiş süresi sunuyoruz.

GET-APP programı ile eşyasının hangi aşamada olduğunu anlık olarak takip edebilen ticaret erbabımız, SHIP ile birlikte de başlattığı ithalat ve ihracat işlemlerinin ne kadar süreceğine ilişkin bir tahmin bilgisine de erişebiliyor.
Uygulama üzerinden dış ticaret süreçlerine dair analitik değerlendirmelere ulaşabilecek olan dış ticaret erbabımızın böylece sağlıklı bilgiye ulaşmalarını ve gümrük işlemlerinin yapılan analitik değerlendirmeler sonucunda şekillendirmelerini amaçlıyoruz.

Böylece dış ticaret erbabımızın, işlemlerini izlenebilirlik ve öngörülebilirlik imkânlarıyla etkin bir şekilde sürdürmesinin önünü açıyoruz.

Önümüzdeki dönemde, hayata geçirdiğimiz uygulamalar sayesinde temin ettiğimiz sonuçları, ileri düzey istatistiki analizlerle değerlendirerek gümrük işlemlerinin süreleriyle ilgili olası sorunları en hızlı şekilde çözüme ulaştırmayı hedefliyoruz.

Bununla birlikte, ülkemizin Cumhuriyetimizin 100. yaşını kutlayacağımız 2023 yılı hedeflerimize giden kararlı yürüyüşünde kamu ile özel sektör iş birliğini güçlendirecek olan SHIP uygulamasının aynı zamanda ülkemizin uluslararası ticaret arenasında rekabetçi gücünü artıracağına inanıyoruz.

Tanıtım filmi için tıklayınız.

 

Kaynak : Risk Yönetimi, Tasfiye ve Döner Sermaye Genel Müdürlüğü