Ticaret Bakanımız Sayın Dr. Mehmet MUŞ’u Ziyaret

0
182

Değerli Üyelerimiz,

Gümrük Müşavirleri Dernek Başkanları olarak 28 Haziran 2021 Pazartesi günü Ticaret Bakanımız Sayın Dr. Mehmet MUŞ’u Bakanlık makamında ziyaret ettik.

Sayın Bakanımızla yapılan toplantıya Risk Yönetimi, Tasfiye ve Döner Sermaye Genel Müdürü Sn.Jale ARSLAN, Daire Başkanı Sn.Hüseyin YAREN’in ve bürokratlar da katılım sağlamışlardır.

Toplantıda görüştüğümüz başlıca konular;

  • 4458 sayılı Gümrük Kanunu’nun geçici 6. Maddesinde belirtilen Kamu Kurumu niteliğinde yapılanma (Oda/Meslek Yasası) konusunda taleplerimizi ilettik. 20.04.2021 tarihinde Yasa taslağı teklifimizi Bakanlığa ilettiğimizi belirttik. Sayın Bakanımız tarafından da mesleğin yasal bir statüye kavuşturulmasının ihtiyaç olduğu, konunun Bakanlıklarınca değerlendirilerek bizlerin de görüşleri alınmak suretiyle kısa süre içerisinde çözüme kavuşturmak istediklerini ifade etmişlerdir.
  • Gümrük Müşavirliği ve Yetkilendirilmiş Gümrük Müşavirliği asgari ücretine yapılan zam oranının, özellikle son yıllarda Yeniden değerleme oranı ve enflasyon oranının altında olduğu ve üyelerimizin yükselen maliyetler karşısında zorlandığı ifade edilmiş Asgari Ücret Tarifesinde iyileştirme talebimiz iletilmiştir. Sayın Bakanımız tarafından da konunun yıl içinde olmasa da yıl sonunda yeni düzenlenecek Asgari Ücret Tarifesi çalışmalarında talebimizin dikkate alınacağı ve bu konuda değerlendirmeye gideceklerini ifade edilmiştir.
  • Mesleğimiz ve dış ticaret ile ilgili yapılacak mevzuat düzenlemesi çalışmalarında Derneklerimizin de katkılarının alınması noktasında taleplerimiz yinelenmiş, Sayın Bakanımızca da çalışmaların paydaşlarla istişare edilerek yürütüleceği belirtilmiştir.
  • Gümrük Müşavirliği Mesleki Yeterlilik sınavlarının Gümrük Yönetmeliğinde Mayıs 2015 tarihinde yapılan değişiklikle sözlü olarak gerçekleştirildiği söylenerek, sözlü sınavlarda yaşanan sıkıntılar dile getirilmiş ve Gümrük Müşavirliği Mesleki Yeterlilik sınavının geçmişte olduğu gibi yazılı olarak yapılması talep edilmiştir.
  • Bakanımız tarafından dış ticaretin en önemli paydaşlarından biri olan Gümrük Müşavirlerini önemsediklerini ve yapılacak her türlü iyileştirmelerde de bu bilinçle hareket edileceğini Bakanlıkları için Gümrük Müşavirlerinin olmazsa olmaz paydaşları olduğu ifade edilmiştir.

Sayın Bakanımızın atanmasından sonra yaşanan olumlu düzenlemeler camiamızca gözlemlenmiş, kendilerinin göreve başlamasıyla mesleğimiz ve dış ticaret açısından umutlarımızın yeşerdiğini ve Bakanlığımızdan da pozitif düşüncelerle ayrıldığımızı ifade etmek isteriz. Gösterdikleri ilgi ve konukseverlik için Bakanımız Sayın Dr. Mehmet MUŞ’a ve himayelerindeki Bakanlığımız değerli bürokratlarına camiamız adına teşekkür ederiz.

Bakan Dr. Mehmet MUŞ ziyareti – Beş Dernek 28062021.pdf