Gümrük Müşaviri Alper SUNAÇOĞLU, İspanya’dan Fas’a yüzecek!

0
197

2010 senesinde Türkiye’den Kıbrıs’a 80 km mesafeyi 26 saat 15 dk kafessiz ve SOLO yüzen ilk ve tek sporcu olan Alper Sunaçoğlu’nun bu rekorunu kırabilen olmadı. Hatta tabiri caizse rekorunun yanına yaklaşabilen dahi olmadı. Halen Kıbrıs’a kafessiz ve solo yüzen ilk ve tek kişi olma ünvanını koruyor.

 

Sporcu 2022 yılını rekorlar ile doldurmaya kararlı.

İlk olarak Ay Yıldızlı bayrağımızla ve formasıyla İspanya’ya giderek 1 Temmuz 2022 tarihinde bir ilk’e imza atarak İspanya ile Fas arasındaki Cebelitarık Boğazı’nı yüzen ilk Türk sporcu olacak.

Bu parkuru spekülasyonsuz ve resmi hakem nezaretinde geçebilen Türk sporcu henüz olmadı…

Hemen akabinde bir hafta sonra ise 8 Temmuz 2022 tarihinde Napoli – Capri Federasyonu tarafından davet edildiği İtalya’ya geçerek İtalya’da Napoli ile Capri adası arasında maratoncuların en zorlu parkurlardan biri diye nitelendirdikleri parkurda 36 km mesafede ülkemizi temsilen 30 farklı ülke açık deniz yüzücüsü ile yarışarak bu parkuru 10 saat gibi sürede bitirmeye çalışacak.

Sporcu 19 Temmuz 2022 tarihinde ise Türkiye’den, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gidiş dönüş toplamda 160 km mesafe yüzerek dünya rekoru kıracak. Bu parkurda bir önceki rekorda zaten kendisine ait.

Sporcumuz ve ekibi toplamda bir ay içinde üç farklı etapta toplamda 210 – 230 km yüzerek muazzam derecede başarılar ile ülkesine dönecek bu sayede ülkemiz yüzme sporunda en fazla parkuru yüzen sporcu ünvanını da elde edecek.

Yabancı basında ve yurtdışında spor camiasınında merakla ve hayranlıkla takip ettiği ve o dünyanın efsane maratoncusu diyerek isimlendirdiği ünlü rekortmen yüzücümüz Devlet yetkililerinden şanlı bayrağımızı birçok ülkede layıkıyla temsil edebilmek için ülkemizin tanıtımına da katkı sağlayacak önemli ve milli organizasyonlar için maddi manevi destek beklediğini belirterek yetkili makamlardan uluslararası geçişlerle ilgili olarak prosedürler konusunda da destek beklediklerini belirtti.

Rekortmen yüzücü Alper Sunaçoğlu yaptığı açıklamada;

“Biz hazırız. Dünyanın farklı ülkelerinde bir çok otorite başarılarımızı hayranlıkla ve merakla izliyorlar ve yeni rekorları kırabilecek güce kondisyona ve teknik birikime sahip olduğumu teyit ediyorlar ki zaten bu müsabakalara öyle her isteyen katılamıyor yurtdışında yüzme federasyonları otoriteler karar veriyor katılıp , katılamayacağınıza.Komite karar verdi beni davet ettiler.

Çünkü Openwater/24 kulübü var. Burada dünyadaki 24 saat ve üzerindeki süre ve mesafelerde yüzebilen sporcular içerisinde tek Türk sporcu ben olduğum için Napoli-Capri parkuruna beni davet ettiler.

İnşallah bu sene Ülkemizi milletimizi İtalya’da en güzel şekilde temsil edeceğim ve rekor sürede parkuru bitirmek için büyük bir çaba içerisindeyim. İnşallah Allah yardım eder ve dünya yüzme spor tarihine geçecek bir derece ile parkuru bitiririm. Beni bu maratona davet eden komite üyelerinin hepsine bu vesile ile teşekkür ederim.

Devletimiz, Sayın Cumhurbaşkanım, Sayın Spor Bakanımız ve Kültür Bakanlığımız destek olursa 2022 yılında madalya ve kupalarla rekorlar ile ülkeme dönme sözü veriyorum. Bu hem benim için hem de ülkemizin tanıtımı için büyük bir fırsat. Umarım sesimizi duyarlar” ifadelerini kullandı.

 

Sporcunun önceki başarılarından bazıları Türkiye’den Kıbrıs’a 80 km mesafeyi 26 saat 15 dk sürede yüzdü Mersin ile Hatay arasında 270 km mesafeyi 125 saatte deniz çadırı ile denizden hiç çıkmadan yüzdü Didim ile Bodrum arasında 52 km mesafeyi 14 saat sürede yüzdü

Alper Sunaçoğlu, İspanya’dan Fas’a yüzecek!