Başkanın Mesajı

Değerli Üyelerimiz,

Meslekte Birlik Grubu olarak 12 Nisan 2014 tarihinde yapılan Olağan Genel Kurul’umuzda sizlerin takdirleri ve destekleri ile seçilerek yönetime gelmiş bulunmaktayız. Adından da anlaşılacağı üzere Yönetim Kurulumuz birlik, beraberlik içerisinde Gümrük Müşavirliği Mesleğini hak ettiği yere taşımayı amaçlamaktadır.

Bu anlayışla, önceki dönemde kurulmuş olan dokuz komisyonumuzun çalışmalarını daha aktif hale getirmek istedik. Öncelikle siz değerli üyelerimize, komisyonlarda görev alma konusunda göstermiş olduğunuz ilgi ve duyarlılığa teşekkür etmek isterim. Hepimizin amacı mesleğimizin gelecekte istediğimiz seviyelere getirilmesi ve yeni nesillere başarıyla icra edebilecekleri bir meslek dalını aktarabilmek.

Sorumluluklarımızın her geçen gün artarak sırtımıza yüklendiği bir meslek dalında hizmet vermek, hem mükelleflerimizin hem de devletimizin çıkarlarını koruyarak köprü vazifesi görmek, tüm bu çalışmaları büyük bir özen ve dikkatle yapabilmek Gümrük Müşavirliği mesleğinin önemini ortaya koymaktadır.

Genel Kurul’da anlattığımız gibi mesleğimizin gelişimi açısından uygulanmasında fayda gördüğümüz bir takım projelerimiz var, bunların heyecanı ile göreve başlamanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Öncelikle eğitim diyerek, sınava yönelik değil geleceğe dönük eğitim verme çalışmalarımıza başladık. Bunun için pek çok kurumun uyguladığı Sürekli Eğitim Merkezi’ni kurmak birinci amacımız. Sürekli Eğitim Merkezi gerek Ankara, gerekse Derneğimiz hizmet alanında bulunan Antalya, Trabzon, Samsun, Kayseri, Konya ve Aksaray illerimizde üyelerimize yönelik eğitimler düzenleyecek. Eğitim konuları üyelerimizin talepleri ve mevzuatın önceliklerine göre belirlenecek, amacımız tüm üyelerimizin ve stajyerlerimizin mevzuat konusunda bilgi sahibi olmasını sağlamaktır. Eğitim Komisyonu tarafından yürütülecek olan Sürekli Eğitim Merkezi çalışmalarının amacına ulaşması bizler için çok büyük önem arz etmektedir.

Yalnız Değiliz diyoruz, biliyoruz ki hepimizin mevzuat konusunda karşılaştığı sıkıntıları olmaktadır. Derneğimizin kurulma amaçlarından biri olan üyelerimizin mevzuat ile ilgili sorunlarına çözüm bulma konusunda birebir çalışma yapma arzusundayız. Hukuk ve Mevzuat komisyonu gerek üyelerimizin sorunları gerekse mevzuattan kaynaklanan ve düzeltilmesi gereken konular hakkında çalışmalar yaparak her zaman yanımızda olacaktır. Burada bizlere düşen görev sormaktan ve söylemekten çekinmeden her türlü sorunumuzu Derneğimize aktarmaktır.

Veri Giriş Salonlarımız her dönem kanayan yaramız olmuştur. Teknolojinin nimetlerinden yararlanmak hızlı ve kaliteli hizmet sağlanmasında en büyük etkendir. Ancak, Veri Giriş Salonlarımızda bulunan bilgisayar ve yazıcılar sık sık arızalanmakta ve hizmet veremez hale gelmektedir. Bu salonların üyelerimizin hizmetlerini aksatmayacak şekilde düzenli ve doğru çalışması için gerekli olan alt yapı hazırlıklarına başlanılmıştır. Amacımız üyelerimize en doğru ve en iyi hizmeti en kısa zamanda vermektir. Veri Giriş Salonlarında sadece bilgisayarların konulması ile sorunların çözülemediği siz değerli üyelerimizin bilgisi dâhilindedir. Teknolojik cihazlar çabuk bozulmaya yatkın olup, özenli kullanım ve bakım isterler. Tüm üyelerimizin Veri Giriş Salonlarında bulunan cihazlara gereken özeni göstereceğinden ve özen gösterilmesi için uyarılarda bulunacağından hiç şüphemiz yoktur.

Uzun zamandır istediğimiz ama bir takım engeller yüzünden gerçekleştiremediğimiz mesleğimize yaraşır Dernek binamıza umarız bu dönemde ulaşabiliriz. Amacımız tüm üyelerimizin aileleri ile birlikte kullanımına açık sosyal tesisleri olan, eğitim salonlarına sahip bir binaya sahip olmak. Bunun için gerekli olan çalışmalara başlanılmış olup, aldığımız sonuçlar sizlerle paylaşılacaktır.

Odalar, Meslek ve Sivil Toplum Kuruluşları Komisyonu çalışmaları ile Gümrük Müşavirliği mesleğinin iş çevreleri, kamu kurumları ve kamuoyunda aktif tanıtımını yapacaktır.

Etik Komisyonumuz mesleğin disiplin altına alınabilmesi ve gerek üyelerimizce gerekse iş çevreleri tarafından iş ahlakı ve etik değerlerin benimsemesi ve haksız rekabetin önlenmesi yönünde çalışmalar yapacaktır.

Yetkilendirilmiş Gümrük Müşavirleri, Gümrük Müşavir Yardımcıları ve Stajyerler yaşadıkları sorunlara çözüm üretmek amacıyla bu komisyonlarda çalışmalar yapacaktır.

Çağımızda iletişim önemini bilmeden yaşamanın imkânı bulunmamaktadır. Bu yüzden İletişim ve Yayıncılık komisyonumuza çok görev düşmektedir. Web sayfamızın görselliğini artırarak, hızlı ve iletişime açık bir şekilde hizmet vermesini ve internet dergimizin yayınlanmasını sağlamak İletişim ve Yayıncılık komisyonumuzun görevi olacaktır.

Çalışma hayatının stresini ve yorgunluğunu üzerimizden atmak, hizmet kalitemizi her zaman artırmaktadır, bu konuda Sosyal İşler Komisyonumuz bizlere yardımcı olacaktır. Sadece futbol turnuvası ile değil farklı alanlarda bir araya gelmemizi dayanışma içinde olmamızı Sosyal İşler Komisyonumuz sağlayacaktır.

İnsan Kaynakları günümüzde kurumsallaşmanın anahtarıdır. Doğru yönetmenin ve yönlendirmenin temelinde insan kaynaklarını doğru değerlendirmek yatar. Bu dönem İnsan Kaynakları Komisyonumuzun daha aktif çalışmasını hedeflemekteyiz.

Sizlere yapmak istediğimiz ve bunun heyecanını yüreğimizde taşıdığımız çalışmalarımızdan bahsettim, tüm bunları başarabilmek birlik ve beraberlik içerisinde olmaktan geçer. Biz kocaman bir aileyiz, yanlışımızı doğrumuzu birbirimizle paylaşacağımız,  daha iyiyi, daha güzeli yapmak için yarışacağımız, haklarımızı her ortamda koruyarak hak ettiği saygınlığını kazanmış mesleğimizi gelecek nesillere aktaracağımız çalışmalar yapmak istiyoruz.

Umarım tüm isteklerimizi gerçekleştiririz.

Saygı ve sevgilerimle,

 

Aslıhan ÇELEBİ

AGMD Başkanı