Yeni Yılda Güzel Başlangıçlara Merhaba!

Aralık 28, 2019
Kategori

Değerli Meslektaşlarım,

2020 yılının hepimize sağlık, mutluluk, başarı ile dolu güzellikler getirmesini dilerim.

Yönetim Kurulumuz ile birlikte, gerek kamuda gerekse özel sektörde mesleğimizin sesi olmaya çalıştık. Bunu büyük bir gurur ve onurla yaptık. Sadece haklarımızı savunmadık, Gümrük Müşavirlik Mesleği’nin geleceğinin doğru inşaa edilmesi için çalışmalar yaptık.  Elimizin, yüreğimizin yettiği yere kadar ulaştık ama siz değerli üyelerimizin varlığını yanımızda hissetmediğimiz zaman eksik kaldık.

Sevgili Meslektaşlarım; Derneklerimiz mesleğimizin ve sektörün çatısıdır, temel yapı taşları ise Derneklerimizin her bir üyesidir. Temeli ve çatısıyla tüm yapının birlike olması bizleri sağlamlaştıracaktır. Bu yüzden Yönetim Kurullarına hesap sorun, eleştirin ama yalnız bırakmayın, birlikte hareket ettiğimiz sürece güç oluşturabiliriz. Fikirlerimizi tartışalım, hepimiz bu meslekten kazancımızı sağlıyoruz, sadece kendi penceremizden bakarak değil, mesleğin penceresinden bakarak önümüzdeki yıllar için mesleğimizi şekillendirebiliriz.

Rekabet adı altında birbirimize zarar vermeyelim, büyükler kadar küçükler de yaşasın, fiyatta değil kalitede yarışalım. Firmalarımızı doğru yönlendirelim, gümrük mevzuatının ne kadar karışık olduğunu ve işlemlerin sadece uzman kişiler olan gümrük müşavirleri aracılığı ile doğru yapılabileceğini anlatalım. Saygın olalım, saygınlık kazanalım, güçlü olalım, sesimiz ne kadar gür çıkarsa isteklerimize o kadar çabuk ulaşabiliriz.

2020 yılından beklentimiz tüm üyeleri ile birlikte güçlü bir Dernek olmak ve mesleğimiz adına güzel işler yapabilmek. Mesleğimizin geleceği ancak sizlerin katkılarıyla doğru inşaa edilir, Mesleğimiz itibar kazanır. Başkalarının ne istediğine göre değil, kendi isteklerimize göre geleceğimizi belirleyebilmemiz için sizlerin katkılarına ihtiyacımız var.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı agmd-kapak-288x222-png.jpg

Çok Kıymetli Paydaşlarımız;

Dış Ticaret verilerimiz diyor ki 2019 yılında Gümrük Müşavirleri dış ticaret işlemlerinin 360 Milyar Dolarından fazlasına imza atmışlar, yani işlemlerin %92’si Gümrük Müşavirleri kanalıyla yapılmış. Bu rakamlar bizleri elbette gururlandırıyor. Gümrük Müşavirleri, sadece gümrük beyanı yapan kişiler değildir, kamu ile firmalar arasında köprü oluşturan tüm işlemlerin doğru ve tam olarak yapılmasını sağlayan serbest meslek erbabıdır.

Kanunumuz sizlere ister firma bünyesinde, isterse Gümrük Müşaviri ile çalışma hakkı vermiş, sizler de %92 oranında Gümrük Müşavirleri ile çalışmayı tercih etmişsiniz. Ne kadar güzel, işi uzmanına bırakarak en doğrusunu yapıyorsunuz ama Asgari Ücret ya da Oda Kurulması konularında ise bizleri yalnız bırakıyorsunuz. Gümrük Müşavirlerinin güçlü olması Dış Ticaret Erbabının işlerinin daha kolay ve hızlı halledilmesinde en büyük katkıyı sağlayacaktır.

2020 yılı için hedeflerimiz;

  • Kanunumuzun Geçici 6.maddesinde yer alan kamu kurumu niteliğinde meslek örgütü şeklinde yapılanmak. ODA şeklinde yapılanma talebimizin 20.yılına geldik ama maalesef henüz başarıya ulaşamadık. ODA olarak olmasa da Mesleğimizin biran önce kamu kurumu niteliğinde bir yapıya kavuşması önem arz etmektedir, bu yüzden bu yılın ilk altı ayında çalışmalarımızın tamamlanmasını hedeflemekteyiz.
  • Sicil kayıtlarının kağıt ortamında Derneklere başvurarak değil, edevlet üzerinden elektronik ortamda yapılabilmesi için Bakanlığımız ile çalışmalara başladık, yine ilk ay hedefimizde Dernekler olarak yaptırılan yazılım programının hayata geçirilmesidir. Donanımın tamamı Bakanlığımız tarafından karşılanacaktır.
  • GETAPP programının mobil olarak da ulaşılabilmesi için yapılan çalışmalar devam etmekte olup, yine hedeflerimiz arasından yıl içerisinde tamamlanması bulunmaktadır.
  • Dernek olarak üyelerimize daha fazla bilgiyi en hızlı şekilde ulaştırabilmek adına kullandığımız sosyal medya hesaplarımızın takipçi sayısını artırmak. İnteraktif olarak üyelerimizin sorunlarına ve sorularına çözüm bulabilmek.

Bu vesile ile tüm Meslektaşlarımızın ve Paydaşlarımızın yeni yılını tekrar kutlar, herşeyin gönlünüzce olmasını dilerim.

Sevgi ve Saygılarımla,

ASLIHAN ÇELEBİ

AGMD Yönetim Kurulu Başkanı