Çıldır-Aktaş Gümrük Kapısı Törenle Açıldı

0
370

Gümrük ve Ticaret Bakanı Cenap Aşcı, gümrük kapılarının bir ülkenin aynası olduğunu belirterek, “Onun için de biz, bütün kapılarımızı yenilemeye gayret ediyoruz. Ülkemize insanımıza yakışır, bize misafir olarak gelen insanlara yakışır kapılar yapmaya çalışıyoruz” dedi.

Gürcistan ile Türkiye arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilere katkı sağlayacak olan Çıldır-Aktaş Gümrük Kapısı törenle açıldı.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Cenap Aşcı, törende yaptığı konuşmada, Ankara’da geçen hafta yaşanan bombalı saldırıda hayatını kaybedenlerle, dün Dağlıca’daki terör saldırısında şehit olan askerlere Allah’tan rahmet diledi.

Tek bir nefer kalıncaya kadar terörle mücadelenin süreceğini dile getiren Aşcı “78 milyonun hepsi şehit olmaya hazır. Dağlıca’ya gidecek binlerce evladımız vardır” diye konuştu.

“Gümrük İşlemlerinde Güvenlikten Taviz Vermiyoruz”

Günümüzün en önemli zenginlik araçlarından birinin ticaret olduğunu ifade eden Aşcı, dış  ticarette söz sahibi olan ülkelerin siyasi, kültürel ve diğer başka alanlarda da söz sahibi olduğunu belirtti.

Bu yüzden ülkelerin daha çok ticaret yapmaları ve pazarda daha fazla söz sahibi olmaları adına gümrük kapılarının önemli olduğunu kaydeden Aşcı, Bakanlık olarak dış ticareti geliştirmek ve Türkiye’nin küresel dış ticaretten aldığı payı artırmak için gümrük işlemleri konusunda çalıştıklarını dile getirdi.

Belirlenen hedeflere ulaşmak için dünyadaki en iyi gümrük uygulamalarını Türkiye’ye getirme konusunda çaba sarf ettiklerini anlatan Aşcı, “Gümrük işlemlerimizi basitleştirmeye çalışıyoruz. Bunu yaparken de asla güvenlikten taviz vermiyoruz” ifadelerini kullandı.

Arz zincirinin güvenliği ve tedarikin kesintisiz bir şekilde devam etmesinin dünyada pazara ilişkin üzerine konuşulan iki önemli konu olduğunu belirten Aşcı, Bakanlık olarak bu iki konuda gayretlerini sürdürdüklerine dikkati çekti.

Çıldır-Aktaş Gümrük Kapısı’nın Gürcistan sınırındaki 3. gümrük kapısı olduğunu söyleyen Aşcı, şunları kaydetti:

 “Gümrük kapıları bir yere gittiğinizde oranın aynasıdır. Bakarsınız ki kapı iyiyse, hizmetler kaliteliyse o ülkenin hizmet verme anlayışının iyi durumda olduğunu varsayarsınız ama kötü olursa da izleniminiz maalesef kötü olur. Onun için de biz bütün kapılarımızı yenilemeye gayret ediyoruz. Ülkemize, insanımıza yakışır, bize misafir olarak gelen insanlara yakışır kapılar yapmaya çalışıyoruz.” 

Törene Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, Gürcistan Maliye Bakanı Nodar Khaduri, Eski Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu katıldı.

http://www.gtb.gov.tr/haberler/cildiraktas-gumruk-kapisi-torenle-acildi