Değerli Üyelerimiz,

Ankara Gümrük Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre; ihracat işlemlerinde fazla mesai başvuruları elektronik ortamda yapılacaktır. Başvuru dilekçeleri Veri Giriş Salonlarından verilebileceği gibi  yazılım programları üzerinden de yapılmaktadır. İhracat beyannamesi, Transit Çıkış (TIR karnesi ve NCTS), Özet Beyan Çıkış açılmış olması şartı ile fazla mesai başvuruları Saat 19:00’a kadar yapabilmektedir. Saat 19:00 dan sonra fazla mesai talebinde bulunan firmaların acil durumlar için ya da özellik arz eden işlemler için  Nöbetçi Müdür Yardımcısına bilgi vermesi gerekmektedir.

Bilge Programında Detaylı Beyan Modülü altında yer alan “İşlemler” – “Fazla Mesai Başvuru Formu” menüsü üzerinden başvurular yapılacak olup, ödemeler fazla mesai başvurusu yapıldıktan sonra sistemin oluşturduğu FM kodlu numara belirtilerek bankalar veya saymanlıklar aracılığıyla yapılabilir.

Ödeme yapılabilecek Bankalar; Citibank, İngBank, Garanti Bankası, HalkBank, Ziraat Bankası, Yapıkredi, İş Bankası, Türkiye Finans, TEB.

Saygılarımızla,